13E054VI

Sadržaj predmeta

Veštačka inteligencija je poslednjih godina jedna od najdinamičnijih oblasti inženjerstva sa primenama u ekonomiji i finansijama, avijaciji, poljoprivredi, medicini, obrazovanju, farmaciji, marketingu, umetnosti, saobraćaju, video-igrama itd.

Na ovom kursu se izučavaju sledeće tradicionalne tehnike veštačke inteligencije:

• planiranje i pretraga: pretraga po širini i dubini, gramziva pretraga A*
  • lokalna pretraga i optimizacija: genetski algoritmi, simulirano kaljenje, inteligencija jata
  • suparnička pretraga i igranje igara
  • problemi zadovoljavanja ograničenja
  • probabilističko rezonovanje u statičkim i dinamičkim Bayesovim mrežama.

Literatura

Kurs je pokriven delovima I, II i IV knjige “Artificial Intelligence – A Modern Approach” (Stuart Russel & Peter Norvig, 2010).

Nastava

Nastava je organizovana kroz predavanja i vežbe. Komunikacija sa studentima odbija se preko Teams platforme (tim "13E054VI 23/24", kod ynguzbx).

Predispitne obaveze

Domaći zadaci u programskim jezicima Python ili Matlab/Octave. Nose ukupno 10 poena. Rade se u toku semestra i brane kod nekog od predmetnih nastavnika.

Kolokvijum se radi pismeno. Nosi maksimalno 30 poena. U junskom roku se organizuje nadoknada kolokvijuma. Van toga, predispitne obaveze su nenadoknadive.

Tokom predavanja će povremeno biti organizovani kratki kvizovi. Oni nose najviše 5 poena, pri čemu se ti poeni računaju samo ako je zbir poena sa domaćih zadataka, kolokvijuma i ispita bar 51.

Ispit

Pismeni ispit sadrži kombinaciju teorijskih pitanja (definicije, dokazi, izvođenja) i zadataka. Nosi najviše 60 poena. Polaže se u zvaničnim terminima koje određuje Studentski odsek.

Vi ste ovde: Home 13E054VI 13E054VI - Logistika